ראשי > איסלאם, כללי, לחיות את האיסלאם, מוסר והתנהגות > מהות האיסלאם: האם אנחנו מפספסים את העיקר?

מהות האיסלאם: האם אנחנו מפספסים את העיקר?

 

בעבור הרבה אנשים, ציור של מונה הוא לא יותר מאוסף של נקודות. ואילו בעבור אחרים מדובר ביצירת מופת. בעבור הרבה אנשים, האיסלאם הוא לא יותר מאשר חוקים וציווים המגבילים אותם. אולם בעבור אלו שמבינים, מדובר בחזון מושלם לחיים.

אנו כמוסלמים, מתמקדים רוב הזמן במותר ובאסור ואנחנו שוכחים לראות את התמונה המלאה. האיסלאם בא לשכלל את ההתנהגות שלנו, ולמרות זאת אנחנו מוכנים לצעוק ולהשתולל על מנת לזכות בויכוח כלשהו על הדת. האיסלאם בא לחזק את הקשר שלנו עם הבורא, אך למרות שאנחנו לובשים את החיג'אב ומגדלים זקן, אנחנו מאחרים את התפילות שלנו.

האיסלאם בא ליצור קהילה של מאמינים, ובעוד שאנחנו מקשטים את המסגדים שלנו בזהב ובכסף, שורות התפילה שלנו נראות ריקות. האיסלאם בא ללמד אותנו על אללה, ובעוד שאנחנו תולים את שמותיו כשרשראות על צווארינו ואת מילותיו כתמונות על קירות בתינו, הלבבות שלנו לא מגיבים אליהם וחיינו לא משתנים.

האיסלאם גם בא ליצור בינינו את האחווה, אך אנחנו עדיין מתעקשים להתחלק למחנות ולקבוצות רק כדי להתווכח על נושאים כמו מולד הירח או הצבעה בבחירות.

כל זה כמובן לא אומר שהמותר והאסור אינם חשובים. חשיבותם מכרעת מאוד. אבל הבעיה היא ששכחנו מהי המהות מאחוריהם. למשל, אסור לנו להמעיט מחשיבותו של קוד הלבוש האיסלאמי. אבל אנחנו שוכחים כי החיג'אב (והזקן לצורך העניין) הוא רק סמל למסירות גדולה יותר כלפי אללה. אם אנחנו לובשים את החיג'אב או מגדלים זקן ועדיין אין לכך השפעה על ההתנהגות שלנו, אנחנו מפספסים את כל העניין.

אם נבזבז אלפי שנים בקישוט המסגדים שלנו ונשתמש בכך על מנת להראות את מעמדנו או על מנת לזכות בויכוחים, אנחנו ללא ספק מאבדים את המטרה לשמה הם הוקמו. ואם נשנן כל מרכיב של חראם או חלאל בקרם הפנים שלנו בעוד שהעסקים בבעלותנו מבוססים על ריבית או מוכרים אלכוהול, האם אנחנו לא לועגים לדת של אללה?

הדת היא זו שמעלה את האנושות מהתחתית שבתחתית עד למעמד של נציגיו של אללה על האדמה. הקוראן אומר לנו: "וזכור כאשר אללה אמר למלאכים: 'הנני שולח לארץ נציג…'" (סורת אל בק'רה – 2, איה 30).

וכנציגים של אללה על פני האדמה, ניתנת לנו אחריות גדולה מאוד. זהו משא כה כבד, שאפילו ההרים דחו אותו. אללה אומר לנו בקוראן: "אכן הצענו את האַמַנַה (האחריות המוסרית או הכנות כלפי כל החובות שאללה הורה עליהם) לשמים ולארץ ולהרים אולם הם דחו אותה ונחרדו לקבל אותה. אך האדם קיבל אותה כי הוא ללא ספק בן עוולה ונבער מדעת" (סורת אל אחזאב – 33, איה 72).

כמאמינים, אסור לנו לעולם לשכוח את האחריות הזאת. שכן העמידה במשימה, היא זו שמעבירה אותנו מ- אַסְפַלַה סָאפִילִין – הנחות שבנחותים (סורת א-תין – 95, איה 5), לעבר – חַ'יְירה אֻומַּתִין אֻוחְ'ריגַ'ת לִנָּאס -האומה הטובה ביותר שנשלחה לאנושות מעולם (סורת אלעימראן – 3, איה 110).

אבל מהי הדרך להיות האומה הטובה ביותר? אללה מתאר זאת בקוראן: "אתם האומה הטובה ביותר שנשלחה לאנושות מעולם, אתם מצווים לנהוג בדרך הישר ואוסרים על המגונה ומאמינים באללה…" (סורת אלעימראן – 3, איה 110).

המהות של המאבק הזה הוא האמונה באללה, המאבק למען האמת והמאבק נגד המגונה. ברגע שנוותר על המאבק הזה, אנחנו נהיה כמו האנשים שאללה מתאר בסורת אל עַסְר – "אכן האדם נמצא במחסור". אללה מתאר בקוראן שהיחידים אשר ינצלו מהמצב הזה הם רק המאמינים והעושים מעשים טובים, המייעצים (איש לרעהו) על האמת והמייעצים לעוז רוח (סורת אל עסר – 103, איאת 2-3).

וכך, אם נזנח את המשימה הגדולה הזאת ונתעלם מהמטרה שלה, נהפוך את החזון הנפלא הזה ללא יותר מאשר אוסף של נקודות.

יסמין מוג'אהד, InFocus News.

מודעות פרסומת
 1. Johan Rosh Da Fonseca
  18/11/2009 ב- 15:32

  A fantastic, clear as water, text that is giving me a lot to think about. I hoppe be able to read Arabic for to pursuit with your texts in your language until there I must use the Hebrew or the English. Anyway, can be also Portuguese, Spanish or French but the sad is, not the Arabic… A very clear as a very effective text that I never thought about before

  • nuh
   18/11/2009 ב- 16:42

   אני שמח שאהבת את הטקסט.

   בעבור אדם שהצליח ללמוד 5 שפות, אני לא חושב שעוד שפה תהייה מכשול בעבורו 🙂 אז אני מאחל לך הצלחה גם בלמידת השפה הערבית.

   בכל אופן, עד אז ישנם הרבה טקסטים באנגלית, בצרפתית ובספרדית שתוכל ללמוד מהם המון על האיסלאם.

 2. Johan Rosh
  19/11/2009 ב- 18:59

  אני לא ינוח עד שאני לא ללמוד ערבית. לקרוא את הקוראן הקדוש בשפה אחרת זה כמו לאכול אוכל בלי מלח.

  • nuh
   21/11/2009 ב- 00:19

   אני מסכים ומאחל לך את כל ההצלחה.

   ואני כאן לשירותך אם תצטרך עזרה.
   הלינק הזה הוא מקום טוב להתחיל בו למשל.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: